VIRIDIS / KREV
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI DZIKA RZEKA POPiG KRE VIRIDISStyczeń 18 2020 01:19:14
EKOLOGIA:

> DZIKA RZEKA

> HERPETOFAUNA

> TRESURA STOP

> UMARŁE DRZEWA

KULTURA:
> OŻYWIĆ MIASTO

> OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE

SPOŁECZEŃSTWO:
> MANIFEST

POLUB NAS NA FB
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 92
Nieaktywowany Użytkownik: 687
Najnowszy Użytkownik: ExpappyExteno
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gmina Gorzków szykuje swoje grunty pod farmę wiatraków
CZY DAMY SIĘ WKRĘCIĆ ?


darmowy hosting obrazków


Wiatraki kojarzą się z ekologią, z czystą energią, z czystym i zdrowym środowiskiem. Faktycznie nie licząc zdarzających się awarii na samym etapie użytkowania, elektrownie wiatrowe praktycznie nie emitują chemicznych zanieczyszczeń do powietrza, do gruntu czy wód. Kontrowersje budzi etap produkcji* oraz, choć w stosunkowo mniejszym stopniu etap transportu i instalacji siłowni wiatrowych. Ale to nie wszystko, coraz głośniejsze stają się głosy środowisk naukowych, ostrzegające przed szkodliwym działaniem infradźwięków, dźwięków niskiej częstotliwości, a także tzw. „efektu migotania”, zwanego czasem efektem stroboskopowym – zjawiska optycznego wywoływanego przez pulsujący cień obracających się łopat wirnika turbiny wiatrowej. Czynniki te wywołują tzw. „syndrom turbiny wiatrowej” w kilku czy kilkunastoletnich okresach prowadząc do nieodwracalnych neurologicznych i neuropsychiatrycznych fizjopatologii organizmu ludzkiego.

Zdaniem naukowców zajmujących się tym zagadnieniem negatywne efekty oddziaływania siłowni wiatrowych mają być odczuwalne w promieniu 8 km. W Polsce brak jest wciąż jeszcze przepisów regulujących minimalną odległość lokalizacji turbin wiatrowych od zabudowy mieszkalnej. W innych krajach odległość od zabudowań ludzkich dla lokalizacji pojedynczej turbiny wynosi nie mniej niż 1,5 km (Francja), 1,9 km (Holandia), 2 km (Wielka Brytania, Niemcy – Bawaria), 3 km (Czechy), 3,2 km (USA), a gdy lokalizowane sąsiednio jest kilka turbin odległość jest jeszcze większa.Pomimo, iż Gmina Gorzków posiada słaby potencjał dla energetyki wiatrowej** stała się ona obiektem zainteresowania jednej z tzw. firm wiatrowych. Firma Elektra LTD sp. z o.o. która obiecuje gminie znaczne przychody z tytułu podatków, co w sytuacji niedawnego uznania gminy Gorzków za najbiedniejszą gminę powiatu Krasnostawskiego (Gmina Gorzków jest zarazem najmniej zadłużoną gminą powiatu) stanowi nie lada bodziec dla decyzji włodarzy. Gmina Gorzków już w zeszłym roku przystąpiła do zmiany dokumentów strategicznych (Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) co ma na celu formalno prawną zamianę połaci terenów rolnych i leśnych na obszary przemysłowe, a tym samym umożliwienie wejścia wiatrakowych inwestorów. Elektra LTD zainwestowała również w opracowania ornitologiczne i chiropterologiczne gminy Gorzków - omawiające wpływ (a nawet jego brak) na gatunki ptaków i nietoperzy. Firma starała się również podpisywać umowy dzierżawy z rolnikami. Cześć rolników kuszona widmem zysku umowy podpisała. Umowy przedkładane rolnikom opiewają na 20 000 złotych rocznie od dzierżawionego pola, na którym dzierżawca zastrzega sobie prawo lokalizacji nieokreślonej ilości wiatraków (farmy wiatrowej). Rolnik nie może rozwiązać umowy podpisywanej na 29 lat, z możliwością przedłużenia umowy o kolejne 20 lat na mocy jednostronnej decyzji dzierżawcy. Właściciel działki nie ma też wpływu na przekazywanie dzierżawy osobom trzeci.

Docelowo w ramach przygotowywanej inwestycji firma przewiduje w gminie Gorzków lokalizację 33 elektrowni o łącznej mocy 99 MW (3 MW każda). Wysokość poszczególnych masztów wynosi 120m. Również średnica wirnika wynosić ma 120 m. Tym samym pełna wysokość wiatraka wyniesie 180m. Znane są również wstępne lokalizację poszczególnych turbin, będą one rozsiane w mniejszych grupach po całym obszarze gminy, w odległości nawet zaledwie 400 m od zabudowy mieszkalnej! Wiatraki będą emitowały w granicach 106,5 dB każdy (założenie przy wietrze 7 - 13 m/s). Dla porównania 100 dB emituje młot pneumatyczny czy piła spalinowa, 110 dB syrena alarmowa karetki pogotowia, 120 dB niskie obroty silnika odrzutowego, 130 dB startujący odrzutowiec, a 140 dB stanowi próg bólu. Rzecz jasna, uciążliwość hałasu spada wraz ze wzrostem odległości od urządzenia emitującego dźwięk. Według przewidywań firmy, dźwięk mierzony przy siedzibach ludzkich powinien zawierać się w granicach do 55 dB co w przybliżeniu równe jest hałasowi w dużym ruchliwym biurze. ***Wpływ na samo środowisko przyrodnicze elektrowni wiatrowych pomimo braku emisji zanieczyszczeń chemicznych nie jest żaden. Elektrownie istotnie wpływają na lokalne ekosystemy, najbardziej niekorzystnie oddziałują na ptaki i nietoperze. Szczególnie narażenie na fizyczne kolizje tyczy się ptaków drapieżnych. Zdarzają się również przypadki zabijania całych kluczy ptaków w czasie ich sezonowych migracji. Końcówki śmigieł turbiny wiatrowej poruszają się z prędkością 150 km/h a nawet szybciej, w skutek czego z odległości 20-stu metrów są dla ptaków niewidoczne. Z kolei dla uśmiercenia nietoperzy wystarczająca jest już sama gwałtowna zmiana ciśnienia wywoływana przez obracającą się turbinę. Ponadto ograniczenia występowania ptaków drapieżnych skutkuje zaburzeniami równowagi biologicznej i wzrostem populacji gryzoni. Na terenie gminy Gorzków występują m.in. Orlik krzykliwy, Kania, Trzmielojad, Puszczyk i Przepiórka. Notowano tu również przypadki gniazdowania Żołny, której populacja krajowa oceniana jest na zaledwie kilkadziesiąt par. Na terenie gminy Gorzków znajduje się również kolonia nietoperzy.

Bardzo istotnym elementem jest wpływ inwestycji na walory krajobrazowe gminy Gorzków, zarazem ziemi krasnostawskiej, obejmując między innymi tak zwane Małe Bieszczady, zwane również Kraszczadami, które zostaną oszpecone 180-cio metrowymi konstrukcjami. W skali powiatu tereny te nie mają sobie równych i stanowią potencjalnie najatrakcyjniejsze tereny pod rozwój różnych gałęzi turystyki. Zbiornik w Gorzkowie przeznaczony do rewitalizacji, który w przyszłości miał by być dostosowany do celów rekreacyjnych będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie siłowni wiatrowej planowanej w miejscowości Góry, a sam Gorzków zostanie otoczony ze wszystkich stron turbinami.Swoistą "walkę z wiatrakami" podjęła grupa mieszkańców gminy Gorzków, z miejscowości Olesin, Bobrowe, Felicjan, Wielkopole, Wielobycz powołali Oni do życia Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Środowiska Ziemi Gorzkowskiej „KRASZCZADY”, prowadząc szeroką akcję informacyjną, przedstawiając m.in. zdrowotne aspekty planowanej inwestycji mieszkańcom i władzom gminy. Osoby zainteresowane działaniami Stowarzyszenia „KRASZCZADY” w tym chcące zaangażować się w działania proszone są o kontakt telefoniczny pod nr tel. kom: 799-18-50-50 lub 505-83-96-44, a także e-mailowo: kraszczady@gmail.com

Przeglądając się różnym głosowaniom rady gminy Gorzków uderza w zasadzie każdorazowa 100% jednogłośność, w tym nawet brak głosów wstrzymujących się. Stąd nasuwa się pytanie czy wobec tak sprawnych działań gminy (w zakresie przygotowywania prawa lokalnego) sprawa elektrowni jest dla mieszkańców przegrana? Wójt gminy Gorzków zapewnia, że zdrowie mieszkańców jest najważniejsze, a cała sprawa nie jest przesądzona, zarazem słusznie zaznaczając, że ostateczna decyzja należała będzie do Rady Gminy. Jednak przewodniczący rady gminy Waldemar Krzyżanowski szkodliwość wiatraków bagatelizuje. Inni radni zdają się wykazywać więcej zainteresowania sprawą i losem swojej gminy, czas jednak pokaże czy potrafią przeciwstawić się przewodniczącemu rady i namowom przedstawicieli firmy Elektra LTD - firmy która nie postawiła wciąż ani jednego wiatraka, a zajmującej się dystrybucją systemów ogrzewania podłogowego, diod i uchwytów do rynien.Krasnostawski Ruch Ekologiczny "VIRIDIS" popiera działania mieszkańców gminy Gorzków w tym Stowarzyszenia "KRASZCZADY", jako oddolny przejaw aktywności obywatelskiej. KRE "VIRIDIS" sprzeciwia się przedmiotowej inwestycji w jej obecnym skali i kształcie postrzegając ją ją jako zagrożenie dla środowiska (ludzi i wielu gatunków zwierząt), a także niszczącej wyjątkowy krajobraz przyrodniczo kulturowy "Kraszczad".

RATUJMY KRASZCZADY !!!
Do tematu wrócimy.

==============

* - Budowa turbin wiatrowych wymaga ton neodymu, który jest wydobywany głównie w Mongolii Wewnętrznej w sposób powodujący skażenie środowiska. W okolicach miasta Baotou, przetwarzającym 30 tysięcy ton metali ziem rzadkich rocznie, powstało dziesięciokilometrowe jezioro toksycznych odpadów przemysłowych. Uprawa ziemi i hodowla stała się niemożliwa, a wśród mieszkańców zwiększyła się częstotliwość zachorowań na raka, osteoporozę, choroby skóry i choroby układu krążenia. (za wikipedia)

** - Gmina Gorzków leży na obszarze o nie najlepszych warunkach dla rozwoju energetyki wiatrowej (za Wojewódzki program rozwoju alternatywnych źródeł energii dla woj. lubelskiego, BPP Lublin 2006) A także:


*** - Powszechnie stosowana przez firmy wiatrakowe skala A decybeli ignoruje zakres dźwięków niskiej częstotliwości, w tym szczególnie infradźwięki – zatem mogą one wg tej skali być dowolnie duże. Firmy wiatrakowe stosując skalę A twierdzą, że „współczesne elektrownie wiatrowe nie emitują infradźwięków”, celowo zatajając, że stosowana przez nich skala A zupełnie nie uwzględnia zakresu częstotliwości infradźwięków, co powoduje, że wg ich pomiarów emisji infradźwięków naprawdę nie ma! Lobby wiatrakowe wykorzystuje fakt, iż w Polsce brak jest wciąż uregulowań prawnych opartych na medycznych badaniach dotyczących dopuszczalnego poziomu szkodliwego dla zdrowia hałasu niskich częstotliwości (w tym infradźwięków) w ciągłej wieloletniej (20-30 lat) eksploatacji i nie ma prawnego nakazu stosowania (opócz skali A) skali G czy choćby C (lub najlepiej Lin) do pomiaru hałasu emitowanego przez turbiny wiatrowe.” (za: Komentarz merytoryczny do opracowanego przez Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu„ Studium Przestrzennych Uwarunkowań Rozwoju Energetyki Wiatrowej w Województwie Dolnośląskim” Wrocław 2010)
CZYTELNIA:

> KRASNYSTAW ZAPOMNIANY

ZABYTKI KRASNEGOSTAWU:

> DWÓR STAROŚCIŃSKI

> POCZTA KONNA

> STAJNIA CARSKA

> ZAMEK W K-STAWIE

> PO AUGUSTIAŃSKIE

ZABYTKI POWIATU:

> WIEŻA W KRYNICY

> ZAMEK W KRUPEM

> ZAMEK W ORŁOWIE

WYBRANE ARTYKUŁY:
>Ludowe obyczaje wielkanocne na terenie powiatu krasnostawskiego

> Chłostra - Chłopcy z Lasu

> Raport o stanie kultury- ochrona dziedzictwa

> Zrozumieć i uzasadnić działania na rzecz wyzwolenia zwierząt

> Wstawaj szkoda dnia

> O wspólną demokratyczną Palestynę - pogrzebać rozwiązanie dwu państwowe

POEZJA I PROZA
> Polityk

> Łowca Glonów

> Poezja i proza wybrana

Copyright KREV 2007/2015 - FUCK THE PSYCHO BUSH


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie