wystawa, filmy, spotkanie...
Dodane przez Amens dnia Październik 24 2012 00:05:05
DACH ŚWIATA

ostatni


W poniedziałek, 22 października w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się spotkanie "Trzeci biegun i jego mieszkańcy", dotyczące praw tybetańskich Nomadów oraz zagrożeń dla środowiska w Tybecie, potocznie nazywanym Dachem Świata. Była to część ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń, którego lokalną koordynacją zajął się Krasnostawski Ruch Ekologiczny "Viridis".

Czytaj całość

Rozszerzona zawartość newsa
DACH ŚWIATA

ostatni


W poniedziałek, 22 października w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się spotkanie "Trzeci biegun i jego mieszkańcy", dotyczące praw tybetańskich Nomadów oraz zagrożeń dla środowiska w Tybecie, potocznie nazywanym Dachem Świata. Była to część ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń, którego lokalną koordynacją zajął się Krasnostawski Ruch Ekologiczny "Viridis". W spotkaniu wzięło udział około 25 osób. Byli to w większości uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Krasnegostawu. Szczególnymi punktami wydarzenia było otwarcie wystawy którą będzie można oglądać do 30 października w Muzeum, oraz dyskusja prowadzona przez Piotra Cykowskiego, wieloletniego działacza na rzecz Tybetu. Uczestnicy wykazali spore zainteresowanie tematem, a niebawem dla krasnostawskich szkół zostaną przekazane materiały edukacyjne, które mają to zainteresowanie pogłębiać.

Wyżyna Tybetańska znana jest jako Trzeci Biegun, ponieważ lodowce środkowej i południowej Azji, w tym Tybetu, są największym rezerwuarem lodu poza Antarktydą, Grenlandią i Kanadą. Wpływ zmian klimatycznych na Wyżynę Tybetańską jest bardzo złożony. Naukowcy wskazują, że Płaskowyż ogrzewa się dwa razy szybciej niż reszta Ziemi. Od lat 1970-tych, temperatura stale wzrasta w bezprecedensowym tempie, a większość badawczy wiąże to z emisją gazów cieplarnianych.


Dziękujemy Muzeum Regionalnemu w Krasnymstawie za udostępnienie sali i współpracę przy organizacji wydarzeń, Fundacji Inna Przestrzeń za wspólną realizację przedsięwzięcia i Piotrowi Cykowskiemu za przyjazd i motywację do dalszych działań.