VIRIDIS / KREV
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI DZIKA RZEKA POPiG KRE VIRIDISStyczeń 18 2020 01:14:45
EKOLOGIA:

> DZIKA RZEKA

> HERPETOFAUNA

> TRESURA STOP

> UMARŁE DRZEWA

KULTURA:
> OŻYWIĆ MIASTO

> OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE

SPOŁECZEŃSTWO:
> MANIFEST

POLUB NAS NA FB
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 92
Nieaktywowany Użytkownik: 687
Najnowszy Użytkownik: ExpappyExteno
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Krasnystaw Zapomniany

"Krasnystaw Zapomniany" to kolejna kampania VIRIDISU, celem której jest promowanie walorów historycznych miasta i okolic, a także ochrona zabytków i innych obiektów o wartości historycznej.

Sam Krasnystaw jest miastem o stosunkowo dawnej metryce sięgającej końca XIV wieku. Historia tego ośrodka związana jest z wczesnośredniowiecznym grodziskiem Szczekarzew (Sczekariew) wchodzących rzekomo w skład tzw. grodów czerwieńskich. Gród Szczekarzew, odnotowany po raz pierwszy w Latopisie hipackim został pod rokiem 1219 jako najwyraźniej potężny ośrodek. W świetle najnowszych opracowań osada przed lokacyjna znajdowała się w sąsiedztwie miasta - około kilometra od murów miejskich. Swego czasu Krasnystaw wymieniany był jako jedno z lepiej urządzonych miast Królestwa Polskiego. Krasnystaw leżał nad wypełniającym dolinę malowniczym wielkim stawem, od którego wziąć miała się nazwa miasta (Krasny - w staropolskim piękny, również z rosyjskiego czerwony). Powszechnie przyjmuje się iż Krasnystaw jako Szczekarzow swe prawa miejskie (lokowany na prawie niemieckim - magdeburskim) nadane zostały w 1394 przez Władysława Jagiełłę.

Historia, a właściwie człowiek, nie były dla miasta litościwe. Nie doczekały czasów współczesnych ani miejskie mury, ani bramy miejskie, ani krasnostawski zamek, które to elementy ostatecznie zostały rozebrane w celu pozyskania budulca przez okoliczną ludność. Nie przetrwały również inne znaczące budowle jak katedra, czy dawny ratusz strawiony pożarem w 1811 roku, a usytuowany niegdyś wewnątrz placu rynkowego. Praktycznie poza akwarelami Zygmunta Vogla (poniżej), brak jest grafik przedstawiających wymienione elementy architektury miejskiej, nie zachował się taż żaden średniowieczny plan miasta.

Wśród zachowanych zabudowań do najcenniejszych należy zaliczyć: kompleks poaugustiański (dawny kościół i klasztor), kompleks jezuicki (kościół i klasztor), część kamienic rynkowych, budynek poczty konnej , dwór starościński czy też spichlerz. Wymienione obiekty wpisane zostały na ubogą listę zabytków znajdujących się w obrębie miasta.

W ostatnich latach remontom poddano kilka z wymienianych obiektów, niestety niektóre inwestycje zmieniły charakter oraz formę obiektów. Przykładem może być budynek kolegium jezuickiego w którym np. wykonano poddasze użytkowe wraz z ciągiem niezbyt stylowych okien które znacząco zmieniły wygląd budynku. Udało się natomiast nie dopuścić do likwidacji bramy z 1837r. prowadzącej na pierwotnie zamknięty dziedziniec, a której wnętrze miało być przeznaczone na ubikacje. W sprawie tej KRE "Viridis" interweniował u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (delegatura Chełm), oraz u inwestora którym było Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.

Niestety stan wielu z pozostałych zabytkowych obiektów jest fatalny. Przy czym w opłakanym już stanie znajduję się spichlerz którego kryty gontem dach został zniszczony w latach 60-70 przez pożar i którego wnętrze, bez osłony przed warunkami atmosferycznymi, wyraźnie czeka doszczętnego zniszczenia (fot. poniżej).

Zobacz także:

-Dwór Starościński

-Poczta Konna

C.D.N.

licznik odwiedzin:

CZYTELNIA:

> KRASNYSTAW ZAPOMNIANY

ZABYTKI KRASNEGOSTAWU:

> DWÓR STAROŚCIŃSKI

> POCZTA KONNA

> STAJNIA CARSKA

> ZAMEK W K-STAWIE

> PO AUGUSTIAŃSKIE

ZABYTKI POWIATU:

> WIEŻA W KRYNICY

> ZAMEK W KRUPEM

> ZAMEK W ORŁOWIE

WYBRANE ARTYKUŁY:
>Ludowe obyczaje wielkanocne na terenie powiatu krasnostawskiego

> Chłostra - Chłopcy z Lasu

> Raport o stanie kultury- ochrona dziedzictwa

> Zrozumieć i uzasadnić działania na rzecz wyzwolenia zwierząt

> Wstawaj szkoda dnia

> O wspólną demokratyczną Palestynę - pogrzebać rozwiązanie dwu państwowe

POEZJA I PROZA
> Polityk

> Łowca Glonów

> Poezja i proza wybrana

Copyright KREV 2007/2015 - FUCK THE PSYCHO BUSH


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie