ZAMEK W ORŁOWIE MUROWANYM
Na wysokim cyplu przy północnej skarpie rzeki Wolicy w Orłowie murowanym znajdował się niegdyś zamek rycerski - fortalicja. Sam Orłów murowany wzmiankowany był w 1564 roku* jako własność Andrzeja i Hieronima Trojanów herbu Junosza z którymi to wiąże się powstanie orłowskiej fortalicji. Własność Orłowa przeszła następnie na Andrzeja Średzińskiego herbu Leliwa ożenionego z Trojanówną i do 1649 Oktawiana Samborzeckiego. Następnie własność chorążego chełmskiego, kasztelana lwowskiego - Wacława Zamoyskiego, i pozostaje w ręku rodu Zamojskich do końca XVII. W pierwszym ćwierćwieczu XVIII w. własność kasztelana bracławskiego - Rafała Serbiewskiego, 1725 wojewody bracławskiego - Michała Jordana i wreszcie w 1793 Augusta Kickiego - Starosty Krasnostawskiego.
Powszechnie przypuszcza się, że dotąd nie przebadana fortalicja powstała w XVI wieku lub pierwszej połowie XVII wieku, warto nie mniej pamiętać, że Orłów w ręce rodu Trojanów trafił już w 1419 r. kiedy to za zasługi w wojnie z Krzyżakami Władysław Jagiełło nadał Orłów Trojanowi Szyrokiemu z Grąbca, przewodnikowi wojsk polskich w Prusach, wójtowi Krasnegostawu (1410). Po śmierci ojca w 1437 roku Orłów dziedziczą jego dzieci: Mikołaj Trojan z Orłowa wraz z siostrą Anną i o czym wspominano wyżej do XVI wieku Orłów znajduje się w rękach Trojanów. Czy XV wieczna orłowska siedziba tego rodu jest tożsama z lokalizacją znanej nam pozostałości fortalicji - o tym mogą przesądzić jedynie datowania oparte na badaniach archeologicznych, na te się jednak póki co nie zanosi.
Dziś na porośniętym drzewami wzgórzu pozostały po zamku, w zasadzie, jedynie dwa murowane bastiony, oraz niewielki fragment obronnego muru znajdujący się pomiędzy nimi. Jak wynika z lustracji orłowskich z lat 1669 - 1725 wewnątrz składającej się z dwu części na rzucie prostokąta fortalicji, znajdował się między innymi częściowo murowany pałac, zamieszkały jeszcze około XVIII wieku (w połowie XIX wieku w ruinie). Ponad to od strony południowej zachowały się wciąż czytelne bastiony ziemne oraz sucha fosa pomiędzy dwiema częściami zamkowego plateau. Całość zamkowego wzgórza znajduje się współcześnie w rękach prywatnych, dodatkowo w części północnej (od strony wjazdu) znajdują się zabudowania niewielkiego gospodarstwa rolnego. Właściciel nie udostępnia z założenia obiektu do zwiedzania.
===================
*-Orłów murowany, wraz z Orłowem drewnianym powstał z podziału Orłowa. Orłów wzmiankowany był w 1396 r.
===================
LITERATURA:
- Katalog Zabytków sztuki w Polsce, tom VIII, zeszyt 8, Powiat Krasnostawski, Warszawa 1964.
- Guerquin Bohdan,Zamki w Polsce, Warszawa 1984.
- Romańczuk Edward, Orłów murowany. Kartki z mojej miejscowości, (w:) Zapiski Krasnostawskie tom I, red. Kardela Piotr, Lublin 1994 r.
|