VIRIDIS / KREV
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI DZIKA RZEKA POPiG KRE VIRIDISStyczeń 18 2020 01:47:45
EKOLOGIA:

> DZIKA RZEKA

> HERPETOFAUNA

> TRESURA STOP

> UMARŁE DRZEWA

KULTURA:
> OŻYWIĆ MIASTO

> OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE

SPOŁECZEŃSTWO:
> MANIFEST

POLUB NAS NA FB
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 92
Nieaktywowany Użytkownik: 687
Najnowszy Użytkownik: ExpappyExteno
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
MANIFEST
TO PAŃSTWO TO MY!

Społeczeństwo... Masa biernych i niezorganizowanych niewolników, a może najwyższy suweren? Konstytucja RP oraz pozostałe ustawodawstwo zapewnia nam liczne prawa i wolności. Czy potrafimy z nich należycie korzystać? Komu zależy byś leżał i nic nie wiedział?

To nie moja sprawa...

Żyjemy w demokracji. Sama jednak demokracja ma wiele różnych możliwych form i modeli. Poprawka więc, żyjemy w demokracji parlamentarnej, ustrój ten wyposażył nas tj. obywateli w liczne narzędzia sprawowania i kontrolowania władzy. Niestety rządzącym czy partiom nie zależy na ich propagowaniu, nie zależy im na zorganizowanym oddolnie społeczeństwie korzystającym ze swoich praw obywatelskich.

Wyuczeni w czasach komuny niewychylania się, pokory, bojący się wtedy nawet zbojkotować wybory. Wyuczeni w czasach kapitalizmu do patrzenia wyłącznie na swój bieżący interes. Patrzymy na problemy sąsiada nieraz może nawet zacierając ręce. Nie interesuje nas nic, przynajmniej do chwili gdy na nasze podwórko mają wjechać buldożery. Bez poczuwania się do wspólnego dobra społeczności, bez troski o środowisko, zajęci swymi biznesami postrzeganymi jako jedyny sens naszej egzystencji.

Odpowiedzialność...

A może świat, nasze miasto, wioska, las za wzgórzem, ruiny dworku czy pałacu, stara pieśń nucona przez prababcię - to nasze wspólne dobro które przez tą chwilę życiem zwaną dzierżymy dla przyszłych pokoleń? Może coś poza pieniędzmi na koncie ma jeszcze dla kogoś wartość? Może to wszystko to nasze dziedzictwo mające wpływ na głębię naszej egzystencji, na kulturową tożsamość nas i przyszłych pokoleń. Jesteśmy przekonani, że tak, niestety nie doceniamy naszej "codzienności".

Władza..

Całą odpowiedzialność za sytuację osiedla, miasta, gminy czy powiatu zrzucamy ma rządzących. Jest to poniekąd słuszne, płacę i wymagam. Niestety do władzy lgną często ludzie którym zależy wyłącznie na stanowisku i płynących z niego profitach. Bez szerszych pasji, bez serca do tego czym władają i na co wpływ mają ich "ekonomicznie uzasadnione" decyzję, bez szerokiego spojrzenia z różnych perspektyw. To dla tego co chwile wybuchają kolejne konflikty społeczne, przeciwko inwestycjom, odgórnym decyzjom. Dla tego, że owe decyzje zapadają za urzędniczymi biurkami bez uwzględnienia opinii mieszkańców, biologów czy historyków, nie mówiąc już o ich poparciu. To nie jest właściwy model rządów państwem, miastem czy gminą. Właściwy model to udział społeczeństwa na wszystkich etapach inwestycji, to próba konsensusu poprzez znalezienie takich rozwiązań problemów które będą szeroko akceptowalne społecznie.

Narzędzia...

Nie czekajmy aż władza zorganizuje nam spotkanie, zacznijmy je organizować oddolnie, spotkajmy się z sąsiadami, mieszkańcami osiedla czy wioski. Zaprośmy kogoś z zewnątrz. Nie skupiajmy się jedynie przy tym co nam przeszkadza - zadbajmy o lokalną kulturę o lokalne dziedzictwo, pozwoli to nam się zintegrować i zjednoczyć na przyszłość. Wypracujemy mechanizmy działania, podzielimy się rolami w kwestiach w jakich czujemy się mocni, a także poznamy wzajemnie swe umiejętności. To pewien fundament, ale w demokratycznym państwie prawnym niezbędne okaże się korzystanie z narzędzi. Te narzędzia to prawo, chcąc nie chcąc nie bardzo możemy je ominąć. Ale ich znajomość sprzyja - poznaj swoje prawa. Prawo do zgromadzeń, prawo do informacji publicznej, prawo do sądu i dwuinstancyjność postępowania (o tym wszystkim i o innych prawach przeczytasz tu już wkrótce).

Jeśli nie Ty to kto?

Czekanie na to, że władza się etycznie zmieni nie przyniesie rezultatów, po prostu taki mamy model sprawowania władzy, gmina traktowana jest niczym prywatna firma, obywatel jak intruz. Dla władzy liczy się sama władza. Stąd musimy zacząć wpływać na władzę, na procesy i decyzje. Niezbędne dla naszego celu będzie budowanie świadomości obywatelskiej oraz upowszechnianie znajomości narzędzi; praw. Nie uda się to jednak bez woli wyjścia przez naród z pozycji konsumenta, czy mówiąc nieco bardziej brutalnie niewolnika. Gmina to My, i Państwo to MY!

SAMOORGANIZACJA TERAZ!
-ZDEMOKRATYZUJMY DEMOKRACJĘ!

CZYTELNIA:

> KRASNYSTAW ZAPOMNIANY

ZABYTKI KRASNEGOSTAWU:

> DWÓR STAROŚCIŃSKI

> POCZTA KONNA

> STAJNIA CARSKA

> ZAMEK W K-STAWIE

> PO AUGUSTIAŃSKIE

ZABYTKI POWIATU:

> WIEŻA W KRYNICY

> ZAMEK W KRUPEM

> ZAMEK W ORŁOWIE

WYBRANE ARTYKUŁY:
>Ludowe obyczaje wielkanocne na terenie powiatu krasnostawskiego

> Chłostra - Chłopcy z Lasu

> Raport o stanie kultury- ochrona dziedzictwa

> Zrozumieć i uzasadnić działania na rzecz wyzwolenia zwierząt

> Wstawaj szkoda dnia

> O wspólną demokratyczną Palestynę - pogrzebać rozwiązanie dwu państwowe

POEZJA I PROZA
> Polityk

> Łowca Glonów

> Poezja i proza wybrana

Copyright KREV 2007/2015 - FUCK THE PSYCHO BUSH


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie